Palmimaja taastulemine

2021. aastast on Tallinna Botaanikaaial suur rõõm taas oma külastajatega jagada Palmimaja.

Paljud kindlasti teavad, et peaaegu terve möödunud aasta oli Tallinna Botaanikaaia Palmimaja külastajatele suletud. Käisid tõsised renoveerimistööd, mille käigus 22 aastat tagasi ehitatud hoone võeti luudeni lahti ning sellele kasvatati peale uus, igati kaasaegsetele nõuetele vastav kiht „nahka ning lihaseid“. Teisisõnu: tõsiselt amortiseeruma kippuvast majast jäid alles vaid kandekonstruktsioonid ning need kaeti hoolikalt uute kolmekihiliste klaaspakettidega ning maja sisemus varustati kaasaegse sisekliima reguleerimise automaatikaga alates automaatsest ventilatsioonist-tuulutusest lõpetades sobiva spektriga taimelampidega.

Uued taimed, uued ekspositsioonid

Palmimaja uuenemine ei piirdunud aga ainult välisega. Uue näo said ka ekspositsioonid.
Nagu ennegi moodustavad olulise osa Palmimaja taimedest palmid ning selle ekspositsiooniga püüame demonstreerida selle taimerühma uskumatut mitmekesisust. Esmapilgul tunduvad kõik palmid ühetaoliste tuttpuudena, kuid nendegi seas on erinevaid eluvorme, näiteks nii ühe- kui mitmetüvelisi puid ning põõsasjaid ja maa-aluste võsunditega levivaid liike. Isegi palmide lehed on üsna erinevad varieerudes kahelisulgjatest liitlehtedest kuni peaaegu kettakujuliste sõrmjate lihtlehtedeni. Kindlasti on uuenenud Palmimaja üheks kauneimaks vaatamisvääruseks looduses vaid Madagaskaril kasvav hõbedaste lehtedega bismarkiapalm (Bismarckia nobilis).
Uuenenud Palmimajas on eraldi nurk ka loomtoiduliste taimede ekspositsioonile. Oma looduslike kasvukohtade lahjas kasvupinnases ellu jäämiseks, on need taimed olnud sunnitud täiendavate toitainete saamiseks õppima püüdma igat masti pisielukaid. Mõned neist, näiteks näpitslilled (Sarracenia) ja kanntaimed (Nepenthes), kasutavad selleks karika- või kannukujulisi püünislehti; teised, nagu huulheinad (Drosera) ning võipätakad (Pinguicula), on muutnud oma lehed kärbsepaberina kleepuvaiks.

Taimedele lisaks

Lisaks uuenenud ekspositsioonile hakkavad uues palmimajas taas toimuma botaanikaaia tavapärased näitused ja õppepäevad ning lisaks neile loodame oma külastajatele pakkuda ka sootuks põnevat programmi.
Kuna botaanikaaias kasvab taimi kõikidest maailma nurkadest, siis 2021. aastal on Palmimajas ning ka mujal botaanikaaias plaanis ürituste seeria koondnimetusega Tallinna Botaanikaaed – Taimeriigi suursaatkond Eestis.
Selle käigus annab botaanikaaed oma ruumid igakuiselt kaheteistkümne Eestis resideeruva saatkonna käsutusse. 12 riiki, kes saavad võimaluse end uuenenud majas esitleda on Suurbritannia, Hispaania, Brasiilia, Holland, Jaapan, Venemaa, Ameerika Ühendriigid, Ungari, Poola, Gruusia, Itaalia ning Soome.
Praeguste plaanide järgi on lootus osa saada vägagi eriilmelisest programmist, mis varieerub temaatilistest filmiõhtutest ja loengutest ülipõnevate näitusteni. Selleks, et kõige toimuvaga kursis olla, jälgige reklaami ning eelkõige botaanikaaia kodulehte ning Facebooki.

Seoses valitsuse kehtestatud uute piirangutega on botaanikaaia Palmimaja veel suletud. Kasvuhooned on avatud alates 18. jaanuarist. 

Tekst ja fotod: Jaan Mettik

  • Chamaerops-humilis

  • Sarracenia