12.-13.08 näitus “Ravim- ja mürktaimed”

Maailmas leidub enam kui 10 000 liiki mürgiseid taimi, kuid enamik neist kasvavad Eestist soojema kliimaga aladel. Meid ümbritsevad taimed pole tavaliselt inimesele ohtlikud. Iga ravimtaim, kui teda valesti kasutatakse ja iga ohutu taim võib osutuda ohtlikuks, kui teda liiga suurtes kogustes süüa. Näitusel saab näha mürgiseid ja raviomadustega taimi, kes elavad meiega koos toas ja õues.

Näitusel tutvustatakse, milliseid ravimtaimi on kodus võimalik kasutada erinevate terviseprobleemide puhul ning millal ja milliseid taimeosi koguda. Eestis kasvavatest taimedest on kõige ohtlikumad sinine käoking, mürk- ja surmaputk, sügislill, adoonis, must belladonna, koeranaeris, pukspuu, varesjalg, maikelluke, kirju sarikhernes, näsiniin, ogaõun, kukekannus, sõrmkübar, küpress-piimalill jt piimalillelised. Paljud nendest on õige tarvitamise korral väärtuslikud ravimtaimed. Kogu maailmas arvatakse olevat kuni 12 000 ravimtaimeliiki, kuigi neist sagedamini kasutatakse vähem kui 200 liiki.

Näitusel on hea võimalus ravim- ja mürktaimedega tutvust uuendada ning saada teadmisi nende kasutamise või nendest hoidumise kohta. Parim viis taimemürgistuste vältimiseks on õppida mürktaimi tundma maast madalast. Ka ravimtaimede tundmisest on palju kasu. Oleme harjunud iga tühisemagi tervisehäda puhul haarama tabletipurgi järele. Samal ajal võib meil aias või aia taga kasvada ravimtaim, kelle kasutamine on meie tervisele ohutum. Mis võiks veel parem olla tassikeset lõhnavast melissi- või münditeest – see on tõeline nauding ning stress on nagu peoga pühitud.

Programm 12.08

11.00-18.00 näitus

12.00 Farmakognoosia professor Ain Raali loeng “Ravimtaimed või tabletid”*

14.30 Hüdrosoolide destillatsiooni töötuba**

Programm 13.08

11.00-18.00 näitus

12.00 Hüdrosoolide destillatsiooni töötuba**

 

* Loengule eelregistreerimist ei toimu.

** Hüdrosoolid ehk taimsed destillaadid koosnevad destilleeritud vees segunenud eeterlike õlide osakestest ja destilleeritava taime kudedes peituvast rakuveest. Töötoas saavad huvilised osaleda aurdestillatsiooni protsessis ja tutvuda mitmesugustest taimedest destilleeritud hüdrosoolide ning nende omadustega. Kohapeal tehakse läbi erinevad tööetapid ning ühisel osavõtul valmib looduspuhas destillaat. Hüdrosoolide destillatsiooni töötuba viib läbi Alkeemialabor, täiendava info töökoja kohta leiate SIIT.

Näitusest osavõtt on tavapileti hinnaga.