26.10 Põlisrahvaste tarkuse päev

Kavas:
Kell 12-13 toimub juturing Helle Kaasikuga põlisrahvaste traditsioonilisest ravi- ja võlujoogist ayahuasca
Kell 13.00 Ameerika etnofarmakoloog Dennis McKenna Psycherence konverentsi loengu video

Põlisrahvaste tarkuse päeval on võimalik kuulda lugusid, kuidas traditsiooniline taimetarkus tänapäeva botaanikute teadmistest kaugemale võib ulatuda. Aastatuhandete jooksul on põlisrahvaste taimetarkus selle algsest asupaigast ka väljapoole levinud ning nii aja jooksul muutunud.

Traditsioonilise ravi- ja võlujoogi ayahuasca valmistamiseks kasutatav troopiline liaan amasoonase kaapiväät (Banisteriopsis caapi) on Amazoonia põlishõimude juures tuntud kümnetes eri variantides, mida eristatakse taime ja sellest valmistatud joogi omaduste järgi. Kõik need sama taimeliigi eri variantidest (sageli koos psühhoaktiivsete lisanditega) keedetud joogid mõjutavad inimese keha ja meelt. Mõnest kaapiväädi alamliigist tehtud joogid on kasutusel eelkõige kehaliseks tervendus- ja puhastustööks, teised aga mälestuste aktiveerimiseks, naiste viljakuse tõstmiseks või noorte šamaanide proovilepanekuks.

Põlisrahvaste tarkuse päeval on võimalik tutvuda ka väikese näitusega kaapiväädi variatsioonidest, mida ayahuasca uurijale Helle Kaasikule tutvustasid Brasiilia Huni Kuini hõimu šamaanid ja Kolumbia Inga hõimu taimetargad. Juttu tuleb ka eri traditsioonidest pärineva ayahuasca keemilise koostise uurimise tulemustest ja aseainetest, mida selle traditsioonilise püha joogi nime all Euroopas pakkuda võidakse. Põlisrahvaste tarkuse päevale on oodatud kõik, kes huvituvad inimeste ja taimede suhetest, traditsioonilistest rituaalsetest praktikatest ja etnobotaanikast.