Afrodisiaakumid ehk armastuse taimed

Läbi aegade on inimesed otsinud õnne ja armastust. Erinevates kultuurides on armastuse ligi meelitamiseks kasutatud mitmesuguste taimede abi. Armurohte ehk afrodisiaakume on kasutanud juba iidsetes kultuurides, neid on mainitud nii Sumeri savitahvlitel, Egiptuse papüürustel kui ka muistse Hiina ja India kirjalikes allikates. Valentinipäev on just õige aeg, et oma ellu armastust meelitada.

Armastusejumalannale roose ja majoraani
Jumalatele on nende soosingu saavutamiseks ohverdatud mitmesuguseid taimi. Näiteks armastusejumalanna Aphrodite tähelepanu on püütud võita rooside, unimagunate, majoraani ja mürri ohverdamisega. Iidsed foiniiklased kasutasid safrankrookust viljakusrituaalides ning palvetes armastuse- ja viljakusejumalanna Ashtorethi poole. Lootes pälvida armastusejumalanna tähelepanu ning leida õnne armastuses, valmistati talle ohvriandidena rohke safraniga vürtsitatud kooke ja maiustusi.

Leidmaks toimivat armurohtu on aegade algusest taimeriigi poole pöördutud. Maailma erinevates paikades on armurohtudena kasutatud mitmesuguseid taimi ja aineid. Iidsetes kultuurides on läbi viidud viljakusriitusi, kus on kasutatud armurohtudena aistinguid tugevdavaid taimi. Mitmeid selliseid taimi leidub maavitsaliste (Solanaceae) sugukonnas, näiteks tropaanalkaloide sisaldav must belladonna, keda omal käel tema mürgisuse tõttu kasutada ei tohi. Armurohtudena on kasutatud aga ka samasse sugukonda kuuluvat tomatit, baklažaani ja paprikat. Ka ingveriliste (Zingiberaceae) sugukonda kuuluvad ingver ja kardemon on vägevad armutaimed. Juba keskajal tunti vürtside kuningannat, kardemoni, mõjuva armurohuna. Teda on korduvalt mainitud ka “1001 öö” muinasjuttudes kui afrodiissete omadustega taime. Keskaegne jook – hipocras sisaldas kardemoni, ingverit, kaneeli, melegeti aframoni ja pika pipra seemneid. Sellisele vürtsikale joogile omistati samuti armurohu kuulsus.

Tuntuim afrodisiaakum Euroopas
Juba ammustest aegadest on selleril Euroopas olnud mõjuvõimsa armurohu kuulsus. Arvukates rahvalugudes ja -lauludes ülistatakse sellerijuure afrodiisset jõudu. Sellerist valmistatud salat on uskumuste kohaselt suuteline sütitama armastuse tuld. Maja ukse kohale riputatud sellerijuurel oli uskumuste kohaselt võime kaitsta majaelanikke ja õnne ning armastust ligi meelitada. Lisaks sellerile on ka sinepiseemnetele omistatud viljakust tõstvat toimet. See oli ka põhjus, miks munkadel oli keelatud sinepi söömine.

Truuduse ja usalduse sümbol
Rosmariini on aga kasutatud armunõiduse taimena. Taime kaasas kandmine pidavat kindlustama hea õnne armuasjades. Antiikajal oli rosmariin püha taim, mida peeti truuduse ja usaldusväärsuse sümboliks. Rosmariiniokstest punuti pruudipärgi. Selle okstega õnnistati vett ja neid pandi kaitsmise eesmärgil ka laste hälli

Kõige kuulsam armurohi – šokolaad
Valentinipäeva armastatuim maiustus on šokolaad. Sellel päeval müüakse igal aastal üle 36 miljoni südamekujulise šokolaadikarbi! Mis on aga selle magusa ahvatluse saladus? Kõige olulisem koostisosa šokolaadi valmistamisel on kakaopuu seemned ehk kakaooad. Kakaooad sisaldavad ksantiinalkaloide theobromiini ja kofeiini, mis omavad kesknärvisüsteemi stimuleerivat toimet. Juba iidsetel aegadel oli šokolaad tuntud armurohuna. Kakao afrodiisne toime tuleneb fenüületüülamiini sisalduselest. Kui šokolaadile on lisatud ka vanilli ja tšillit, on mõju veelgi tugevam. Kuid me ei oskaks šokolaadist unistadagi, kui ei oleks kakaopuud. Viljuva kakaopuuga saab kohtuda meie troopikamajas.

Tekst: Krista Kaur