Jasmiin

Tuntud ja armastatud jasmiinid kasvavad kogu Vana Maailma troopikas ja lähistroopikas ning ka paljud Eestlased arvavad, et tunnevad selle taime ära ka une pealt. See on ju see taim, mis mis täidab suve algul oma lõhnaga kõik Eestimaa aiad!

Aga see on vale!

Valgete õitega ilupõõsas, mida vahel ka jasmiiniks kutsutakse, on tegelikult ebajasmiin (Philadelphus) ning seda põõsast seob pärisjasmiinidega vaid valgete õite tugev ja meeldiv lõhn. Need taimed on suguluses hoopis hortensiatega. Tõelised jasmiinid (Jasminum) on enamasti ronitaimed, kuuluvad hoopis õlipuuliste hulka ja on botaanikute arvates suguluses hoopis saartega (Fraxinus).

Kuigi jasmiine on maailmas enam kui 200 liiki, ei saa ühtki neist meie kliimas edukalt õues kasvatada. Kõige sagedamini müüakse meie lillekauplustes tillukesi hariliku jasmiini (J. officinale) potte. Just see jamiiniliik hullutabki kevadtalvel oma õite ja lõhnaga Tallinna botaanikaaia külastajaid.

Sellise taime koju soetamist tasub kaaluda vaid juhul, kui teil on talveaed. Tuleb lihtsalt arvestada tõsiasjaga, et ostetud tillukesest taimest saab aastate jooksul kuni 12 meetri kõrgusele roniv talvist jahedust armastav liaan. Õnneks kasvatatakse jasmiine laialdselt ka töösliku tooraine saamiseks ning seega saavad need, kelle koju taoline ronitaim ei mahu või kes botaanikaaed tulla ei saa, nautida pudelist tulevat jasmiinilõhna.

 

Tekst: Jaan Mettik