Marjapäev botaanikaaias 20.07

Laupäeval, 20. juulil toimub Tallinna botaanikaaias marjapäevKell 12.00 algaval marjasortide esitlusel tuleb juttu maasikate, vaarikate, sõstarde, karusmarjade, kuslapuude jt teiste vähelevinud marjataimede kasvatamisest koduaias. Sortide uurimise tulemusi valgustavad Polli aiandusuuringute keskuse teadur Liina Arus ja aiandusagronoom Väino Eskla.

Huvilised saavad kuulda sordivaatluste uusimatest tulemustest, paljunduses olevate sortide eelistest ja puudustest. Lisaks tuleb juttu marjataimede istutamisest ja kasvuaegsest hooldamisest, haigustest ja kahjuritest ning nende tõrjest.

Võimalik on maitsta ja hinnata eri sortide marju ning soetada istikud.

Sordivalikuga saab eelnevalt tutvuda veebis: https://www.facebook.com/MulgimaaMarid ja www.aiatark.ee.

Täpsem teave marjapäeva kohta telefonilt 606 2660 ja kodulehelt www.botaanikaaed.ee.


Liina Arus
on tegelenud vaarika ja söödava kuslapuu sortidega 20 aastat. Viimastel aastatel on ta keskendunud eelkõige vähelevinud marjakultuuride (kuslapuu, toompihlakas, aroonia, ebaküdoonia, lodjapuu, must leeder ja karusmari) uurimisele ja propageerimisele Eesti koduaiapidajate ja kasvatajate hulgas. Hetkel on isiklikus kollektsioonistandikus kasvamas marjakultuure 10st liigist üle 60 erineva sordiga. Viimased 5 aastat on olnud tegev nii marjakasvatusalases teadustöös, nõustamistegevuses, õpiringide läbiviimises kui ka isikliku ettevõtte ülesehitamises ja arendamises.

 

Väino Eskla on tegelenud sõstra- ja karusmarjasortide hobiviisilise katsetusega alates 1984. aastast. Hetkel on kollektsioonis üle 80 (s.h üle 50 musta sõstra) sordi.

Alates aastast 2009 on sõstarde valmimise ajal korraldanud marjade degusteerimist, kus huvilised saavad paljusid sorte ka maitsta ja selle järgi oma sordieelistust kujundada.

Lisateavet kodulehelt: www.aiatark.ee.

Jonkheer van Tets