Kevade algus on Tallinna Botaanikaaias pühendatud orhideedele

Märtsi keskpaigast aprilli keskpaigani on Tallinna Botaanikaaias aastatepikkuse traditsiooniga orhideenäitus, kus saab näha loodusest pärit haruldasi liike kõrvuti inimeste aretustööna ilmavalgust näinud sortidega. Külastajatel on võimalik saada nõuandeid orhideede kodus kasvatamise kohta kogenud spetsialistidelt. Et tagada külastajate terviseturvalisus viiruste perioodil, orhideede müüki sel aastal ei toimu.

Botaanikaaia troopiliste- ja subtroopiliste taimede osakonna juhataja Jaan Mettiku sõnul on orhideenäitus läbi aastate olnud üks külastajate lemmikuid. “Orhideepäevade ajal saab näha nii loodusest pärit liike kui ka aretatud sorte. Lisaks tuttavatele kuukingadele on väljas lai valik teisigi troopilisi orhideesid, näiteks veenusekingad, vandad, tsümbiidiumid, epidendrumid, dendroobiumid, masdevalliad, ontsiidiumid ning lisaks inimeste aretatud sordid ja hübriidid,“ ütles Mettik.

Tänavu saab orhideesid imetleda märtsikuu keskpaigast kuu aja jooksul ning kohapeal taimede müüki ei toimu.
“Nii saavad külastajad rahulikult sukelduda salapärasesse taimemaailma kartmata kasvuhoonete ülerahvastatust ja pikkades järjekordades seismist,” ütles Tallinna Botaanikaaia vanemaednik ning orhideekollektsiooni kuraator Eevi Siibak.

Tallinna Botaanikaaia orhideede kollektsioon on põneva ajalooga. “Meie orhideede kollektsioon sai alguse tänu Eesti soost Austraalia orhideekasvataja Oskar Savikule, kes kinkis botaanikaaiale parima valiku oma orhideedest 1960ndate alguses. Tänaseks on ajaloolisele tsümbiidiumi sortide kollektsioonile lisandunud palju haruldasi looduslikke orhideesid maailma eri paigust.”

“Orhideede eluviisid ja õied on sedavõrd kummalised, et sageli tundub, nagu oleks loodus nende taimede loomisel lasknud käiku kogu oma fantaasia. Ometi pole siin midagi tehtud uisapäisa, iga õie pisimagi detaili loomiseks on olnud oma põhjus,” selgitas Siibak. “Kõik need täpikesed, karvakesed, triibud ja hullutavad aroomid on looduslikel liikidel mõeldud tolmeldajate ligimeelitamiseks.”

Lisaks tolmeldajatele on aga orhideede võrku langenud ka inimesed. Jaan Mettiku sõnul on orhideede välimus ja eluviisid tavapärasest nii erinevad ja liikide mitmekesisus sedavõrd suur, et neid eksootilisi iludusi on püütud “taltsutada” sajandeid. “Ammustel aegadel olid orhideed vaid väga varakate inimeste lilled, tänapäevaks on neist aga saanud ühed armastatumad toataimed”, sõnas Mettik. “Aretatud hübriidide nimekiri on nüüdseks juba tublisti pikem kui liikide oma, mis sest, et viimaseidki on maailmas ligikaudu 18 500. Ja killukese sellest põnevast maailmast, nii looduse loodust kuika iinimeste aretatust, püüamegi tuua huvilisteni Tallinna Botaanikaaias,” ütles Mettik.

Orhideenäitus on avatud Tallinna Botaanikaaia kasvuhoonetes iga päev kell 11.00-16.00. Sissepääs tavahinnaga.

Lisainfo: 
Orhideenäituse kuraatorid Jaan Mettik, Eevi Siibak ja Ingrid Mägar, tel 51 966 960