9.10 Näitus „Uurali rahvaste looduslikud pühapaigad” avamine

Kolmapäeval, 9. oktoobril kell 16 avatakse botaanikaaia palmimajas hõimupäevade raames näitus „Uurali rahvaste looduslikud pühapaigad”. Näitusest ja soome-ugri rahvaste pühapaikadest kõneleb Hiite kuvavõistluse žürii liige Patrik O´Rourke. Mari folklooriuurija ja rahvalaulik Anna Mišina esitab iidseid mari rahvalaule.

Tallinnas on näitus esimest korda ning see sündmus avab ühtlasi 2019. aasta hõimupäevad.

Välja on pandud ülesvõtted soomlaste, saamide, vepslaste, karjalaste, isurite, liivlaste, komide, udmurtide, maride, ersade, merjalaste, hantide, metsaneenetsite, setode ja eestlaste pühapaikade ülesvõtetest.

Eestlased ja meie lähemad ning kaugemad hõimlased näevad looduses liitlast. Oleme pühapaikades kaitsnud loodust mäletamata aegadest peale. Pühad paigad omakorda on aidanud edasi kesta meie keelel, kultuuril ja inimestel.

Uurali rahvaste loodusmaastikud ulatuvad Saamimaa tundratest Ungari pustadeni ning Siberi põlistaigast Läänemere noorte laidudeni. Samavõrra mitmekesine on meie pühapaikade asukoht ja vorm. Pühad ja puutumatud järved, jõed, lätted, mäed, puud, koopad ja kivid on omased meile kõigile. Sarnased on ka siin järgitavad tavad, kombetalitused ja kohati isegi palved ja loitsud. Uurali rahvad on hõimlased keele poolest, kuid samavõrra ühendavad meid loodususund ja pühapaigad.

Näituse panid kokku Tartu Ülikooli looduslike pühapaikade keskus ning Hiite Maja SA, tekstid koostas Ahto Kaasik. Teostas MTÜ Fenno-Ugria Asutus. Näitusel välja pandud ülesvõtted on valitud Maavalla hiite kuvavõistlusele saadetud tööde hulgast. Hiite kuvavõistlus toimub ka tänavu. Võistlusele saadetud töödega saab tutvuda ja võistlusel osaleda aadressil www.maavald.ee/kuvavoistlused.

2019. aasta hõimupäevad on pühendatud ÜRO põliskeelte aastale.

Tutvuge lähemalt hõimupäevade kavaga siin: https://fennougria.ee/uritused/hoimupaevad/2019-2/programm/

Jälgige hõimupäevade käiku sotsiaalmeedias siin: Hõimupäevad 2019 https://www.facebook.com/events/667888677054461/)

Näitus on avatud 09.-30.10.2019 E-P kell 11-16 Tallinna Botaanikaaias, Kloostrimetsa tee 52

Näituse avamine: 9. oktoobril kell 16!

Info telefonil: 606 2666
Kohalejõudmise juhised: http://botaanikaaed.ee/kuidas-tulla
Näitusele pääseb botaanikaaia piletiga: 5,5/3eur

Näituse korraldajad: MTÜ Fenno-Ugria Asutus ja Tallinna Botaanikaaed.