Parimad sügisvärvuse meistrid

Ida-Aasiast pärit vahtrad värvuvad sügisel eriti kirgastes toonides. Üks ilusamaid on mandžuuria vaher (Acer mandshuricum), kelle kolmetised liitlehed varisevad osadena. Tõtt-öelda on seda liiki lehe poolest isegi raske vahtraks pidada. On ju enamasti vahtrad lihtlehtedega. Erilise roosaka sügisvärvusega mandžuuria vaher on Eestis haruldane.

Tallinna Botaanikaaias on grupp mandžuuria vahtraid, mille suurim puu (D03532) on 1961. a. toodud Kaug-Idast Vladivostoki äärelinnast Okeanskajast, kus paikneb ka Vladivostoki botaanikaaed. 1970. a. kevadel dendraariumisse istutatud 5 taimest on praeguseks alles jäänud üks. Grupi nooremad liikmed on toodud 1977. a. ekspeditsioonilt Jüri Elliku poolt. Looduslikult kasvab mandžuuria vaher Kaug-Idas, Põhja-Koreas ja Kirde-Hiinas.

Parkides jt haljasaladel üpris levinud ginnala vaher loetakse tatari vahtra alamliigiks (Acer tataricum subsp. ginnala). Mõlemad võivad kasvada kas madala puu või kõrge põõsana. Kui tatari vahtral on lehed piklikmunajad ja praktiliselt hõlmadeta, siis ginnala vahtra lehtedel on vähemalt kolm hõlma. Suvel on tatari vahtra viljad erepunased, ginnala vahtral kergelt roosaka tooniga. Sügiseses pargis aga paistvad intensiivsema punase tooniga silma just ginnala vahtrad.

Looduslikult kasvab ginnala vaher suurel alal Ida-Siberist üle Mongoolia ja Mandžuuria Korea ja Jaapanini. Ginnala vahtrad TBA dendraariumis on samuti toodud 1961. a. Okeanskajast (D03531).

Väga harva võib Eestis kohata mono vahtrat (Acer mono). Looduslikult kasvab mono vaher Jaapanis ja Sahhalinil. Mono vahtra lehe laius on tavaliselt pikkusest suurem (11 × 12 cm). Lehed on 5 kuni 7 teritunud hõlmaga ja lehepind on omapäraselt laineline. Sügisvärvus on mono vahtral varieeruv – olenevalt päritolust kollasest punaseni, botaanikaaia mono vahtratel on sügisvärvus oranž.

Meie dendraariumi mono vahtrate rühmas on mitme aastakäigu puid. Omaaegse liiga tiheda istutuse tõttu on mitmed puud jäänud suuremate varju ja osa puid on hukkunud. Siiski on eristatavad 1961. a. Južno-Sahjalinski puukoolist toodud 3 puud (D03534), mis tähendab, et 1970. a. kevadel istutatud 6 taimest pooled on alles.

Tekst: Anu Kaur
Fotod: Olev Abner

 

Acer ginnala

Acer mono

Acer mandshuricum

Acer ginnala

Acer mandshuricum

Acer mono