Puisdaalia puhkes õide Tallinna Botaanikaaia 55. sünnipäevaks

Tavaliselt lähevad tähtpäevad korda vaid inimestele ning taimedel-loomadel pole neist üldiselt sooja ega külma. Tallinna Botaanikaaias on tänavu teisiti. Viimased kolm aastat kollektsioonis olnud puisdaalia (Dahlia imperialis) otsustas esmakordselt oma õied avada just botaanikaaia 55. sünnipäeval. Loomulikult jätkub seda õieilu ka jõulupühadeks.

Kuigi nime järgi võiks arvata, et tegu on puuga, on puisdaalia siiski vaid väga kõrge kasvuga rohttaim. Oma nimetuse on ta saanud seetõttu, et taime varred kipuvad aluselt puituma ja laasuma ning meenutavad bambuskeppe. Väga elegantsete lillakasroosade õitega daalialiiki kohtab erinevalt teistest jorjenitest parasvöötmes ilutaimena väga harva. Kui puisdaaliat ka kasvatatakse, siis peamiselt lehtdekoratiivse taimena.

Põhjuseks on selle kõrge kasv ning pikk kasvuperiood. Vaatamata sellele, et taim võib end suvega küünitada 3-4 meetri kõrgusele, ei jõua ta lihtsalt enne sügiskülmade tulekut õide puhkeda. Lisaks on nii kopsaka taime talveks välja kaevamine suur ja raske töö ning kevadeni tuleb sellele leida sobiv, mõne plusskraadiga talvituspaik.

Vaid Euroopa kõige pehmema kliimaga aladel, kus taim suudab õues talvituda, võib imetleda hilissügisel ja talve algul puisdaalia õisi. Botaanikaaias kasvab puisdaalia aastaringselt soojema kliimaga siseruumides – kuivalembeste taimede kasvuhoones. Looduses kasvavad puisdaaliad Mehhiko, Colombia ja Guatemala mägimetsades, kus võivad sirguda kuni kümne meetri kõrgusteks.

Kui tänapäeval nauditakse peamiselt puisdaalia õieilu, siis näiteks maiad oskasid taime palju praktilisemalt kasutada. Puisdaalia õõnsatest vartest valmistati veetorusid, mida kasutati kaasaskantavate veepudelitena.

Jääb vaid loota, et meie juures kasvav puisdaalia otsustab oma kauneid õisi järgmisel korral näidata varem, kui seda on Tallinna Botaanikaaia kuuekümnes sünnipäev.

Tekst: Jaan Mettik