Tulbid 8. märtsiks

Naistepäevaks kingitakse ikka tulpe, miks mitte üllatada oma südamedaami õiega, millel nimeks ’Angels Wish’, ’Charming Lady’, ’Heart’s Delight’, ’Sweet Desire’, ’Glück’, ’Temple of Beauty’ või ’Pretty Princess’.

Euroopa aedadesse jõudis tulp 16. sajandi keskel, 17. sajandi alguses oli tulp moelill! Hollandi tulbihulluse ajal oli sortide arv kasvanud üle 5000, ent toona pakkusid rikkuritele huvi eeskätt triibulised ja moondunud kujuga viirushaiged tulbid. Naljaninad on väitnud, et toonase majanduskriisi põhjustasid just pööraselt kallid ent taimedele ohtlikud tulbid, mis tänapäeval kiiremas korras hävitada tuleb.

Maailmas on registreeritud tulbisorte tuhandeid, neid aretatakse pidevalt juurde ning paljud jäävad ajaloohõlma. Tänapäevane sordiaretus keskendub haigus- ja seisukindluse parandamisele, aretatakse ennenägematu suuruse või kujuga õisi ning pannakse rõhku erinevale lehemustrile. Kuigi sortide valik on tohutu, kasvatatakse lõikelilleks ja ajatamiseks vaid väikest osa sorte, nii umbes ± 100 sorti.

Suurtootmises populaarsemad ja naistepäevaks romantilisema nimega sordid on näiteks ’Blushing Beauty’, ’Big Smile’, ’Queen of Night’, ’Worlds Favourite’ või ’Early Glory’.

Vaadates otsa erinevatele sordinimekirjadele ja Tallinna Botaanikaaias katsetatud ja kasvavatele tulbinimedele pakun lugemiseks veel põnevat nimemaagiat.

Nii mõnigi mees saaks kinkida kimbu endanimelise sordiga, näiteks ’Helmar’, ’Oscar’, ’Jimmy’ või ’Juan’. Sortidega ’Giuseppe Verdi’, ’Johann Strauss’, ’Für Elise’ või ’Chanson d’Amour’ sobib mängida vastavaid meloodiaid. Tantsuks on paslik ’Samba’, ’Page Polka’ ja ’Foxtrot’. ’Avignon’, ’Banja Luka’, ’Carneval de Nice’, ’China Town’, ’Toronto’ või ’Yokohama’ on väga head vihjed järgmise reisi sihtkohast.

Ehtne Eesti mees peaks kinkima sorte ’Viking’, ’Night Rider’, ’Baronesse’ või ’Emperor’, välismaine hurmur aga tumedaõielisi sorte ’Black Hero’ ja ’Mahogany Prince’. Argielu vürtsitamiseks sobivad ’Lingerie’ ja ’Partytime’, hiljem on üks suur ’Happy Family’.

Pidupäeva vältimatu osa on väike magus suutäis –’Candy Club’, ’Brown Sugar’, ’Ice Cream’, ’Sorbet’, ’Vanilla Cream’. Naistepäevaks sobilike sordinimede lõpetuseks peatükk „Naised ja ehted…“ pikema jututa – ’Blue Diamond’, ’Black Jewel’, ’Cool Crystal’ ja ’Spring Pearl’.

Kirja võiks panna veel kõik ilusad naisenimed, sest suure tõenäosusega on nad ka sordinimed, kuid ehk piisab. Sortide arvu üle on palju diskussioone ja arvatavasti täpset numbrit on võimatu paika panna, liikide ja alamliikide arvu üle on ka vaidlusi, aga ehk vähem ning neid on võimalik ka ühtesse nimekirja koondada. Erinevate uurimuste, määramiste tagajärjel on liike ja alamliike üle 100. Eestikeelsete taimenimede andmebaasis on nimi 87 tulbiliigil.

Ajatatud tulbiliikide õite kinkimine oleks äärmiselt luksuslik, et kui seda teha, siis sobiks kaunis, tore ja oivaline tulp, ka roosa, häbelik ja neitsi- ning kuldtulp. Meestega seotud nimed on näiteks Maximowiczi ja Micheli, Korolkovi ja Kolpakovski, Whittali, Wilsoni või hoopis Vvedenski.

Botaanika terminoloogia komisjon on veel palju huvitavaid nimesid tulpidele andnud, oleks patt neid mitte siin kajastada. Kuna liikidele nime andmine on suurem kunst kui sortidele, siis kõigi nimede taga on sügavam lugu, näiteks annavad need nimed väga hea ettekujutuse taimest endast: püst-, lina- ja käharalehine, kahe- ja paarisõieline, karvasetolmukaline või villane, lontis ning norutulp. Urmia, aimi ja ili tulpidest kaks esimest on oma nime saanud päritolukohast, Urmia tulp kasvab samanimelises kohas Loode-Iraanis ja aimi nimi tuleneb prantsuse keelest de la Tulipe d’Aime.

Galaatia, fergana, grengioli, kuška, karakumi traakia, saratseeni, sangardaki tulp… Mis peitub nende nimede taga ja kas neid võiks naistepäevaks kinkida, sellest võiks eraldi loo kirjutada,

Ja lõppu väike nali, sest see pikendavat ju eluiga – vali hoolega, kas kingid naisele lollitulbi.

Tekst: Marit Mäesaar