Volleemia – möödunud sajandi botaaniline sensatsioon

Botaanikaaia kasvuhoonete talvises roheluses jalutades tasub alati olla tähelepanelik, sest iga taim võib millegagi üllatada. Näiteks kasvab lähistroopika maja keskosas möödunud sajandi lõpu botaaniline sensatsioon – volleemia – sauruste kaasaegne, keda ei loodetud enam iial maakeral kohata.

Loodus meie maailmas on kummaline. Selle tõestuseks on 1994. aasta, kui Sydneyst umbes 150 kilomeetri kaugusel asuvast subtroopilise vihmametsa karmist ja puutumatu loodusega mägisest Wollemi rahvuspargist leiti midagi ootamatut. 700 meetri sügavusele kanjoni põhja laskunud rahvuspargi töötaja David Noble tähelepanu köitsid tundmatud okaspuud, mille võrsed ta kaasa võttis. Pärast mõningast uurimist selgus kogu maailma üllatuseks, et tegemist oli volleemia perekonda kuuluvate taimedega ja sellised taimed kasvasid maakeral 91 miljonit aastat tagasi. Põnev on leiu juures see, et volleemiat teati üksnes kivistise järgi ja taim arvati olevat välja surnud juba 2 miljonit aastat tagasi. Leiukoha ja leidja auks said elusad fossiilid nimeks Wollemia nobilis (volleemia).

Praeguseks on looduses teada vaid kaks volleemiate kasvukohta, kokku 40 täisealist ja paarsada noort puud. Vanad taimed arvatakse olevat kuni 1000 aastat vanad. Kasvukohti hoitakse taimede kaitseks rangelt salajas ning teadlastel on võimalik piirkonda külastada vaid erilubadega.

Volleemiad on araukaarialiste sugukonda kuuluvad, kuni 40 meetri kõrguseks kasvavad mitmetüvelised okaspuud. Tüvi on tumepruun ja kühmuline. Okkad lamedad, lineaalsed, 3-8 sentimeetrit pikad ja 2-5 millimeetrit laiad. Täiskasvanud puule tekivad isas- ja emaskäbid. Isaskäbid paiknevad madalamatel okstel, emaskäbid kõrgemal. Seemned valmivad 18-20 kuud pärast tolmlemist. Tallinna botaanikaaias kasvav puu on veel liiga noor (umbes 12 aastane), ning käbisid sellelt ei leia.

Volleemiate säilimiseks paljundatakse taime pistokste ja seemnete abil. Paljundatud kollektsioon kasvab Austraalias, Mont Annani botaanikaaias, kus toimub ka volleemiate uurimine ja edasine paljundamine.

Juba miljoneid aastaid tagasi väljasurnuks peetud volleemiat saab tänapäeval näha paljudes botaanikaaedades. Kuigi tegemist on looduses üliharuldase taimega, on tema paljundamine kulgenud nii edukalt, et vollemiat on nüüdseks võimalik osta ka parematest aianduspoodidest.

Tallinna Botaanikaaiale kinkis volleemia Austraalia suursaatkond 2007. aastal. Pärast kasvuhoonete rekonstrueerimist istutasime ta pidulikult krunti ja tundub, et talle meie juures meeldib.

Tekst: Eevi Siibak