26.09 kestliku arengu teemapäev „Meie igapäevane tee ja kohv”

Oma igapäevaste valikutega saame muuta maailma, kus elame paremaks paigaks. 20.–26. septembril toimub Euroopa kestliku arengu nädal, mille raames toimub ka Tallinna Botaanikaaias kestliku arengu teemapäev.

Päevakava:
Kell 11.00 Meie igapäevane tee ja kohv – tutvustame erinevaid tulundustaimi õiglase kaubanduse võtmes. Ringkäik kasvuhoonetes.
Kell 13.00 Räägime ÜRO kestliku arengu eesmärkidest.
Mängime õiglase kaubanduse mängu.
Kell 15.00 Meie igapäevane tee ja kohv –tutvustame erinevaid tulundustaimi õiglase kaubanduse võtmes. Ringkäik kasvuhoonetes.
Kell 12.00 Lääne-Aafrikas asuva Togo kogukonna arendamise lugu.

Togo on seitsme miljoni elanikuga väikeriik Lääne-Aafrikas, mis piirneb läänes Ghana, põhjas Burkina Faso, idas Benini ja lõunas Atlandi ookeaniga. Togo rahvuskeeleks on ewe, kuid ametlik riigikeel on prantsuse keel. Kohaliku kogukonna arengu toetamiseks peamiselt külapiirkondades on loodud MTÜ Centre Des Hommes (CDH). Oma tegevuses arvestab CDH kestva arengu eesmärkide põhimõtete ja nende elluviimisega aidates kaasa kohaliku kogukonna elujärje parandamisele, vaesuse vähendamisele, teadmiste ja
teadlikkuse tõstmisele erinevates valdkondades nagu keskkond, haridus, sotsiaalne ettevõtlus, tervislik ja säästlik eluviis, ravimtaimede kasvatamine ja nende tarvitamine erinevate haiguste raviks nagu malaaria jms.
Kestliku arengu teemapäeval on võimalik on toetada selle unikaalse kogukonna arengut, müügil on Togo elanike valmistatud tooteid. Kõik tooted on valminud käsitööna. Toodete müügist saadav tulu teotab kohalike kunstnike tegevust, samuti annab see osaliselt sissetulekut farmeritele, kes harivad maad, kuhu rajatakse ökoküla. Müügitulu toetab ökoküla rajamist tervikuna.
MTÜ Centre Des Hommes (CDH) on loodud kohaliku kogukonna arengu toetamiseks peamiselt külapiirkondades. Oma tegevuses arvestab CDH kestva arengu eesmärkide põhimõtete ja nende elluviimisega aidates kaasa kohaliku kogukonna elujärje parandamisele, vaesuse vähendamisele, teadmiste ja teadlikkuse tõstmisele erinevates valdkondades nagu keskkond, haridus, sotsiaalne ettevõtlus, tervislik ja säästlik eluviis, ravimtaimede kasvatamine ja nende tarvitamine erinevate haiguste raviks nagu malaaria jms. CDH käimasolev projekt Kpime-Seva külapiirkonnas Togos on ökoküla rajamine, kuhu on kaasatud ka kogukonna liikmed ja mis on ühtlasi ka õppimiskeskus, kus jagatakse teadmisi ennekõike kohalikele lastele, naistele, farmeritele ja kunstnikele, kuidas kohalikes oludes elujärge parandada, ennast ise ära majandada läbi põllumajandusliku tegevuse, käsitöö ja muude tegevuste.
CDH on kohalikes külades viinud läbi arvukaid lastele suunatud projekte nagu koolide renoveerimine parandamaks laste õpikeskkonda, kirjaoskuse parandamine, puude istutamine, vaba-aja tegevuste korraldamine jne.
Müügiks olevad asjad (batika stiilis T-särgid, maalitud postkaardid, eebenipuust ja kookosest valmistatud ehted ja võtmehoidjad) on kohalike kunstnike valmistatud. Senam, MTÜ rajaja ja ökoküla rajamise projekti eestvedaja on valmistanud ka orgaanilise moringakreemi, mis sisaldab sheavõid, moringa õli ja citronella õli. Samuti on ta valmistanud moringa tee. Moringa taimed kasvavad sama mäe jalamil, kuhu rajatakse ökoküla. Tee valmistamiseks on korjatud moringa lehed kuivatatud ning seejärel pulbriks purustatud. Kõik tooted on valminud käsitööna.
Toodete müügist saadav tulu toetab kohalike kunstnike tegevust, samuti annab see osaliselt sissetulekut farmeritele, kes harivad maad, kuhu rajatakse ökoküla. Maal kasvatatav taimestik on mitmekesine – banaani- ja jahubanaanipuud, moringa, kakao, kaneel, sidrunhein, cassava, ananass jm. Kunstnikud ja farmerid on ühtlasi ka MTÜ CDH liikmed ja koostööpartnerid. Müügitulu toetab ökoküla rajamist tervikuna.