Urmas Laansoo kohtus Malaisias uute, senikirjeldamata palmiliikidega

Tallinna Botaanikaaia metoodik, Urmas Laansoo,  külastas maailma kõige palmirohkemat riiki – Malaisiat. Looduslikult kasvab seal lausa 446 eri liiki palme. Lisaks tohutult pipra liike, begooniaid, orhideelisi, nii terrestrilisi kui ka pealistaimena kasvavaid liike, ohtralt mürmekofüüte ehk sipelgataimi. Sipelgataimedest üks omapärasemaid oli ronivate ogaliste varte ja puhetunud lehetuppedega sipelgapalm (Korthalsia).

Ranniku mangroovistikud kihavad elust – krokodillid, signaalkrabid, mudahüpikud (need on kalad!) ja suured kurgjuurtega ida-manglipuud  (Rhizophoramucronata) ning pneumatofooridega avitsenniad  (Avicennia), Anisophyllea jpt mangroovistiku puud. Rannikusoode ja Lõuna-Hiina mere saliinse ja suprasaliinse vööndi tavalisem taim on söödavate viljadega nipapalm (Nypa fruticans). Ka Eestis on selle palmi vilju müügil – konserveerituna suhkruleemes.

Borneo saarel leidub tohutult rotangpalme (Calamus), kelle vartest tehakse rotangmööblit. Seal nägi Urmas ka nelja liiki teadusele uusi, senikirjeldamata palme perekonnast areekapalm (Areca, pildil), salakkpalm (Salacca) ja sipelgapalm (Korthalsia).

“Palmidest on väga fantastilised johannesepalmid (Johannesteismannia). Nägin kõiki nelja liiki johannesepalme, kultuuris on neid harva, vihmametsas kasvavad nad enamasti üksikult. Kõige erilisem oli tohutu jämeda tüvega vihmametsa puu Ctenolophon parvifolius  linaliste (Linaceae) sugukonnast”, kirjeldab Urmas oma rännakut.

Lisaks Malaisiale, külastas Urmas ka Singapuri. Eriti meeldejääv oli suur botaanikaaed, kus kasvab ca 10 000 liiki troopikataimi. Võrdluseks on Tallinna Botaanikaaias 2000 liiki ja sorti troopika- ja subtroopikataimi. “Singapuris on 60 m kõrgused reguleeritud kliimaga pilvemetsa kasvuhooned. Ekvaatoril elavad inimesed tahavad ju ka näha haaba, rukkilille, õlipuud, tulpe jt jahedama kliimaga parasvöötme või subtroopikaaladelt pärit taimi, kes kuumas kliimas kasvada ei suuda”, selgitab Urmas hiigelkasvuhoonete vajadust.

“Nägin ka palju eebenipuu Aasias kasvavaid liike ja eriline emotsionaalne side tekkis troopilises Aasias kasvava roheka viigipuuga (Ficus virens), kes on erakordselt sümpaatne puu”, kirjeldas Urmas, kelle lemmikuks varasemast on aga Madagaskari endeemne puu – madagaskari terminaalia (Terminalia mantaly) kombreetumiliste (Combretaceae) sugukonnast, inglisekeelse nimetusega umbrella-tree”.

Kui Sul tekkis soov samuti troopikasse põgeneda, siis ootame sind Tallinna Botaanikaaeda palmide ning teiste troopiliste taimedega tutvuma.