Kassa 11-16, avamaa 11-16, kasvuhooned 11-16

Meelte Aed

Tarbetaimede kollektsioon on istutatud 3500 m2 suurusesse Meelte Aeda. Aia läbivaks teemaks on Elu ja sellest lähtuvalt on ala jagatud erinevateks osadeks – Elu tee, Elu ring, köögiviljaaed, ravimtaimede aas ning paradiisiaed. Siin saab tutvuda nii tuntud kui ka uute ja põnevate köögiviljade ja maitsetaimedega. Päikesepaistelisel ravimtaimede aasal kasvavad ravim- ja lõhnataimed, teraviljad, õli- ja kiutaimed. Paradiisiaias kasvavad viljapuud ja marjapõõsad. Pergolate külgedele kinnitatud võreseintel kasvavad söödavate viljadega vääntaimed ja Eestis aretatud elulõngade sordid.

Meelte Aed on suunatud ennekõike erivajadustega inimestele, kuid ka nii profi- kui hobiaednikele, ravimtaimehuvilistele, toidugurmaanidele ning kooliõpilastele. Aias saab taimi vaadata, puudutada, nuusutada, vahel ka maitsta ja isegi kuulata – tunnetada läbi kõikide meelte.

Elu tee servas asuvad pergolad, mis moodustavad katkendliku tunneli. Pergolate talade külge on riputatud kolm pink-kiike, millest üks on inva-kiik ehk spetsiaalselt ratastooli inimese tarvis kohandatud.

Eluringist väljudes jõutakse Elu Puuni. Selle on valmistanud Eesti Kunstiakadeemia keraamikaosakonna töötajad Urmas Puhkaneni juhendamisel. Elu Puu sümboliseerib metsahiiglast, kellele poole pöördutakse soovide ning küsimustega ning kellelt saadakse energiat ja vaimujõudu.

Meelte Aia teed jagunevad kergelt ja raskemalt läbitavateks. Elu tee on tasane, lai ning ratastoolisõbraliku pinnakattega. Ka kõrgpeenarde vahelised teed on kergesti ratastooliga läbitavad. Aasa ala käänulistel murukattega teedel liikumine aga nõuab veidi rohkem jõudu ning täpsust. Aladel, mis võiksid näida murupinnana, on kasutatud murukärge. Läbi kogu aia põhiosa kulgeb klinkersillutistellistest tee. Eluringi radade katteks on kasutatud tihendatud graniittuhka.

Et lihtsustada nägemispuudega või valge kepi abil liikuva pimeda inimese jalutamist Meelte Aias on teerajad piiratud veidi tõstetud metalläärisega. Samal otstarbel on kasutatud ka reljeefset sillutisriba, kus mummuline pind on hoiatav ning triibuline suunav. Kogu ala ümbritseb täringukividest riba, mis tähistab aia piire.

Vaegnägijatele ja pimedatele on suunatud ka taktiilsed kaardid, mis tutvustavad aias kulgevaid teid, istutusalasid, purskkaevu, pinke jne. Ühe kaardi juurest teise juurde viib reljeefne sillutiseriba. Vaegnägijatele on abiks ka kirjeldustõlkega audiogiid.

Fotod: Erge Jõgela

Liituge meie uudiskirjaga

chevron-downarrow-up
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram