Suvelilled
Suvelilled ehk suvikud on üheaastased või talveõrnad dekoratiivsed rohttaimed, kelle eluiga kestab ainult kevadest sügiseni, mille jooksul jõuavad nad kasvada, õitseda ja viljuda ning seejärel hävivad. Paljud meie kliimas suvelilledena kasvatatavad taimed on oma kodumaal püsikud, kuid Eestis avamaal ei talvitu.
Botaanikaaias tervitavad suvelilled külastajaid palmimaja esisel 2000. aastal rajatud väljakul, olles kõige värvusküllasem osa väljapanekutest. Taimed on valitud kujunduslikest põhimõtetest lähtudes nii, et esiväljak pakub kauakestvat silmailu. Lisaks suvelilledele on peenardel rohkem kui 50 sordist püsililli, madalaid lehtpõõsaid, sibullilli ja ilukõrrelisi ning pikki peenraid ümbritseb kaarjas hekk värd-jugapuudest (Taxus × media) ’Hicksii’.
Suvelillede liigiline koosseis ja sortiment muutub, kuna igal aastal valitakse väljaku kujunduse jaoks uus teema. Olenevalt aastast on kasvatatud 60–100 eri liiki ja sorti suvelilli. Esindatud on nii vanad tuttavad kui ka uustulnukad, tavaliselt on kõige arvukamad korvõieliste (Asteraceae) sugukonda kuulujad. Sageli on kasvatatud peiulilli (Tagetes), rebasheinu (Amaranthus), päevalilli (Helianthus), salveisid (Salvia), lõvilõugu (Antirrhinum), kosmoseid (Cosmos) ja ämbliklilli (Cleome).
Fotod: Erge Jõgela