8. Artishoki biennaal “Taimed kui tunnistajad”, 29. september – 30. oktoober
8. Artishoki biennaal
TAIMED KUI TUNNISTAJAD
29. september – 30. oktoober 2022, Tallinna Botaanikaaed
10 Kunstnikku / 10 Teost / 10 Kirjutajat / 100 Teksti
KUNSTNIKUD
Sveta Grigorjeva, Aksel Haagensen, Alevtina Kakhidze, Sandra Kosorotova, Paul Kuimet, Marit Mihklepp, Liisa Saaremäel, Shubhangi Singh, Urmo Vaikla & Mikk Meelak, Ulla Alla & Merilin Kaup & Mari Möldre & Margus Tammik
KIRJUTAJAD
Leslie Moody Castro, Evie Evans, Piret Karro, Maria Helen Känd, Inga Lāce, Peeter Laurits, Tamara Luuk, Mattias Malk, Margit Mutso, Triinu Kööba & Elisa-Johanna Liiv
29. septembrist 30. oktoobrini toimuv 8. Artishoki biennaal “Taimed kui tunnistajad” toob Tallinna Botaanikaaias kokku kümme kunstnikku ja kümme kirjutajat Eestist ja välismaalt. Kümnepäevase avamismaratoni jooksul esitlevad kunstnikud uusi teoseid ning igast teosest kirjutatakse selle valmimise vältel kümme kunstikriitilist teksti, mis maratoni ajaks publitseeritakse. Teostest moodustuv ühisnäitus ning tekstid pakuvad külastajale kokku sada erinevat lähenemisviisi teoste interpreteerimiseks.
8. Artishoki biennaali kuraatori Ann Mirjam Vaikla sõnul viitab pealkiri “Taimed kui tunnistajad” teaduslikult tõestatud võimalusele, et taimedel on teadvus, mis ulatub kaugemale inimtaju piiridest; inimestena oleme harjunud taimi käsitlema pelgalt silmailu ja tarbekaubana. Biennaal kohaspetsiifiliste kunstiteoste kasvulavana omistab botaanilistele isenditele teatava agentsuse, olles tunnistajateks ümberringi toimuvatele protsessidele.
“Kui iga aed on kunstlik, inimese poolt tekitatud ning kontrollitud ruum, siis botaanikaaia puhul joonistub selgelt välja ka selle poliitiline dimensioon. Botaanikaaiale kui nähtusele pani aluse Euroopa koloniaalajastu, mis tõi kaasa avastusretki hinnaliste vürtside ja ravimtaimede järele. Tallinnas asuv botaanikaaed kätkeb endas paralleelselt veel teisigi dekoloniseerivast vaatepunktist olulisi narratiive, olles asutatud sügaval Nõukogude ajal Eesti Teaduste Akadeemia instituudi juurde, mille järel korraldati kollektsioonide rajamiseks üle 50 ekspeditsiooni Krimmist Kuriili saarteni”, lisab Vaikla.
Artishoki biennaal on Eestis ainulaadne näituseformaat, mis toob iga kord erinevas asukohas kokku kümme kunstnikku ja kümme kriitikut. Kümnepäevase avamismaratoni jooksul esitlevad uusi teoseid kümme kunstnikku ning igast teosest kirjutatakse selle valmimise vältel kümme kunstikriitilist teksti, mis maratoni ajaks publitseeritakse. Teostest moodustuv ühisnäitus ning tekstid pakuvad külastajale kokku sada erinevat lähenemisviisi teoste interpreteerimiseks.
Ann Mirjam Vaikla on visuaalset ja etenduskunsti ühendava praktikaga rahvusvaheliselt üles astunud nii galeriides, teatrites kui avalikus ruumis. Ta õppis stsenograafiat (BA) Norra Teatriakadeemias ning kaitses magistrikraadi kunsti ja kultuuri alal 2020. aastal Novia Ülikoolis Soomes. Vaikla kureerimisalane praktika on tugevalt seotud loomeresidentuuride valdkonnaga. Ta on Hiiumaal asuva kunstiresidentuuri KORDON kaasasutaja ning tegutseb Tartu Euroopa kultuuripealinn 2024 raames toimuva residentuuriprogrammi kuraatorina. Aastatel 2017–2021 juhtis Vaikla Narva kunstiresidentuuri (NART), keskendudes rahvusvahelistele kogukonda kaasavatele kunstiprojektidele.
Tallinna Botaanikaaed (Kloostrimetsa tee 52, Tallinn) asutati 1961. aastal esimese Eesti Presidendi, Konstantin Pätsi poolt rajatud Kloostrimetsa talu asukohale ENSV Teaduste Akadeemia instituudina. 1995. aastal muudeti see Tallinna Linnavalitsuse haldusalaks. Botaanikaaed asub Tallinna idaservas, 10km kaugusel kesklinnast ning selle 22.5 hektari suurune territoorium paikneb looduskaitse alal, Pirita jõe ürgorus.
Teoste 10-päevane avamiste maraton:
29. september – 8. oktoober, 2022
Biennaali näituse avamine:
8. oktoober, 2022
Näitus jääb avatuks kuni 30. oktoober, 2022
Pressikontakt:
Kulla Laas
kullalaas@gmail.com
+372 58050009 (EE)

Veel uudiseid
Aprillikuu õitsejad Tallinna Botaanikaaias
Palmimajas õitsevad aprillis mudikäpad (Calanthe), veenusekingad (Paphiopedilum), ludiisiad (Ludisia), tsümbiidiumid […]

Suvehooaja avamine 1. mail 2025
Teeme ringkäigu Tallinna Botaanikaaia talveunest ärganud avamaal, et minna vastu […]

Kuraatorituur kõrrelistes 31. juulil
31. juulil kell 17.00 viib vanemaednik Ave Visnapuu läbi kuraatorituuri […]

Ekskursioon: juulikuu õitsejad botaanikaaias
26. juulil 2025 kell 12.00-13.30 viib Tallinna Botaanikaaia botaanik Urmas […]

Roosipäevad 19.-20. juulil
Kuraatorituurid rosaariumis toimuvad 19. ja 20. juulil kell 11.00 ja […]

Kuraatorituur: Kodumaised taimed haljastuses
Kuraatorituuril 13. juulil kell 12.00-13.30 teeb Eesti taimede kollektsiooni kuraator […]

Ravimtaimepäev
Tallinna Botaanikaaia traditsiooniline Ravimtaimepäev toimub 12. juulil kell 11.00-15.00. Ravimtaimi […]

Taimekaitse jalutuskäik
9. juulil kell 17.00-18.00 viib Tallinna Botaanikaaia taimekaitse spetsialist Pille […]

Kontsert “Aprillikuu laulud” Palmimajas 26. aprillil
26. aprillil 2025 kell 14.00 toimub Tallinna Botaanikaaia Palmimajas kevadkontsert […]

Toataimede näitus 12.-20.04.2025
Tallinna Botaanikaaia toataimede näitusel 12.-20. aprillil 2025 tutvustatakse enam kui […]
