Kuusele pühendatud konverents 12. aprillil
Kolmapäeval 12. aprillil toimub Tallinna botaanikaaias meie metsade ühele armastatumale puule pühendatud konverents „Harilik kuusk – tuntud ja mitmekülgne Eesti metsapuu“.
Konverentsil räägitakse kuuse ja kuusikutega seotud erinevatest aspektidest, sh kuusest kliimamuutuste kontekstis, tema kohast pärimuskultuuris ja rahvameditsiinis. Samuti tuleb juttu kuusemetsade vaenlastest jpm. Lektoritena astuvad üles kõigi Eesti suuremate ülikoolide mitmed tuntud teadlased, sh Marju Kõivupuu, Ain Raal jt.
Konverentsil tuleb esitlusele ka Eesti Posti poolt Eesti metsapuid tutvustava margiseeria tänavune postmark harilikust kuusest. Margiseeria avas eelmisel aastal postmark maarjakasest.
Postmargiseeria idee autor Eesti Maaülikooli dendroloogia kaasprofessor Ivar Sibul märgib, et on igati loogiline, et tänavusel margil on kujutatud kuusk, sest looduses järgneb metsakoosluste vaheldumisel kasele alati kuusk. Teisalt on harilik kuusk meil tulipunktis juba paar viimast aastat seoses kliimamuutustega või ka ulatusliku kuuse-kooreüraski rüüstega.
Igal aastal ühte meie kodumaist puuliiki tutvustav postmark aitab parandada nii eestimaalaste teadmisi puudest-põõsastest, kuid juhib samas ühiskonna tähelepanu säästlikule puidu- ja metsakasutusele ning meie loodusväärtustele. Õppe-eesmärgist lähtuvalt on ka tänavuse margi esimese päeva ümbrikul kujutatud kuuse emas- ja isaskäbid ning muud liigitunnused ja neid selgitavad tekstid.
Konverents saab teoks koostöös Eesti Maaülikooli metsanduse ja inseneeria instituudi ning Tallinna botaanikaaiaga.
KONVERENTSI KAVA
HARILIK KUUSK – TUNTUD JA MITMEKÜLGNE EESTI METSAPUU
12. aprillil 2023
Tallinna Botaanikaaia konverentsisaalis
Kloostrimetsa tee 52, Tallinn
Moderaator Ivar Sibul, Eesti Maaülikool
10.00–10.30 Registreerimine ja tervituskohv
10.30–10.40 Konverentsi avamine Urve Sinijärv, Tallinna Botaanikaaed
10.40–11.10 Hariliku kuuse olemus ja tema vaenlased, Ivar Sibul, Eesti Maaülikool
11.15–11.35 Harilik kuusk metsakooslustes ja kliimamuutuste keerises, Kalev Jõgiste, Eesti Maaülikool
11.40–12.00 Kuusk meie mõtteis ja pärimuslikus kultuuris, Marju Kõivupuu, Tallinna Ülikool
12.00–12.45 Lõunapaus
12.45–13.05 Harilik kuusk rahva- ja teadusmeditsiinis, Ain Raal, Tartu Ülikool
13.10–13.30 Kuusepuidu tänapäevane kasutus, Jaan Kers, Tallinna Tehnikaülikool
13.35–13.55 Harilik kuusk ja tema sordid haljastuses ja kollektsioonaedades, Olev Abner, Tallinna Botaanikaaed
14.00–14.30 Postmargi „Eesti metsapuud – harilik kuusk“ esitlus, Mart Mägi, Jaan Saar, Ain Muldmaa, Eesti Post
14.40–15.00 Konverentsi lõpetamine
Konverentsile saab registreerida registreerimislingil 7. aprillini või kuni kohti jätkub.
Konverentsi korraldajad:
Tallinna Botaanikaaed | Eesti Maaülikooli metsanduse ja inseneeria instituut
![]()
Veel sündmuseid
Orhideed 2026
28.02-09.03.2026 toimub traditsiooniline orhideede näitus Tallinna Botaanikaaia Palmimajas. Näitus on […]

Taimetoidupäev, 14.02.2026
Taimetoidupäeval arutleme tervislike toiduvalikute teemadel, tutvustame erinevaid toidutaimede gruppe (teraviljad, […]

Rahulikke pühi ja imelist aastavahetust!
Hea botaanikaaia sõber! Soovime Sulle rahulikku pühadeaega ja anname teada, […]

Detsembrikuu õitsejad Tallinna Botaanikaaias
13. ja 20. detsembril 2025 kell 12.00 viib Urmas Laansoo […]

Laste laupäev “Põnev viljade maailm”, 07.02.2026
Põnevate viljade päeval tutvume vaimustava viljade maailmaga. Ühises arutelus selgub, […]

Ekskursioonid: Veebruarikuu õitsejad 7. ja 21.02.2026
7. ja 21. veebruaril 2026 kell 12.00-13.30 viib Tallinna Botaanikaaia botaanik Urmas […]

Kuraatorituur lähistroopikas, 1.02.2026
Lähistroopiliste piirkondade kliima on pakkunud inimkonnale kõiki tingimusi põllumajanduse, aianduse […]

Jaanuarikuu õitsejad 17. ja 31.01.2026
17. ja 31. jaanuaril 2026 kell 12.00-13.30 viib Tallinna Botaanikaaia botaanik Urmas […]

Laste laupäev “Troopiline avastusretk”, 10.01.2026
Laste laupäeval, 10. jaanuaril, ootame imelist loodust avastama eelkooliealisi lapsi […]

Jõulutaimede retked ja töötoad 6., 13. ja 20. detsembril
🌿 Jõuluaeg Tallinna Botaanikaaias 6., 13. ja 20. detsember kell […]

