Kassa 11-16, avamaa 11-16, kasvuhooned 11-16

Orhideenäitus 3.-12. märts 2023

Avaldatud: 25.01.23

3.-12. märtsil kell 11.00-16.00 toimub Tallinna Botaanikaaias aastatepikkuse traditsiooniga orhideenäitus, kus saab näha loodusest pärit haruldasi liike kõrvuti inimeste aretustööna ilmavalgust näinud sortidega. Täpne näitusel eksponeeritud liikide-sortide arv selgub vahetult enne näitust ning võib muutuda ka näituse ajal, sõltuvalt sellest, kuidas taimede õied puhkevad või närbuvad.

Orhideepäevade ajal saab näha nii loodusest pärit liike kui ka aretatud sorte. Lisaks tuttavatele kuukingadele on väljas lai valik teisigi troopilisi orhideesid, näiteks veenusekingad, vandad, tsümbiidiumid, epidendrumid, dendroobiumid, masdevalliad, ontsiidiumid ning lisaks inimeste aretatud sordid ja hübriidid.

Näituse raames on võimalik saada nõuandeid orhideede kodus kasvatamise kohta kogenud spetsialistidelt. Orhideenäituse vältel ehk 03.-12. märtsini saab orhideede kasvatamisega seotud küsimusi edastada meili teel aadressile orhidee@botaanikaaed.ee. Kirjadele vastavad Tallinna Botaanikaaia aednikud ja vanemaednikud.

Kohapeal toimub ka orhideede müük.

Tallinna Botaanikaaia orhideede kollektsioon on põneva ajalooga. “Meie orhideede kollektsioon sai alguse tänu Eesti soost Austraalia orhideekasvataja Oskar Savikule, kes kinkis botaanikaaiale parima valiku oma orhideedest 1960ndate alguses. Tänaseks on ajaloolisele tsümbiidiumi sortide kollektsioonile lisandunud palju haruldasi looduslikke orhideesid maailma eri paigust,” ütles Tallinna Botaanikaaia vanemaednik ning orhideekollektsiooni kuraator Eevi Siibak.

“Orhideede eluviisid ja õied on sedavõrd kummalised, et sageli tundub, nagu oleks loodus nende taimede loomisel lasknud käiku kogu oma fantaasia. Ometi pole siin midagi tehtud uisapäisa, iga õie pisimagi detaili loomiseks on olnud oma põhjus,” selgitas Siibak. “Kõik need täpikesed, karvakesed, triibud ja hullutavad aroomid on looduslikel liikidel mõeldud tolmeldajate ligimeelitamiseks.”

Lisaks tolmeldajatele on aga orhideede võrku langenud ka inimesed. Jaan Mettiku sõnul on orhideede välimus ja eluviisid tavapärasest nii erinevad ja liikide mitmekesisus sedavõrd suur, et neid eksootilisi iludusi on püütud “taltsutada” sajandeid. “Ammustel aegadel olid orhideed vaid väga varakate inimeste lilled, tänapäevaks on neist aga saanud ühed armastatumad toataimed”, sõnas Mettik. “Aretatud hübriidide nimekiri on nüüdseks juba tublisti pikem kui liikide oma, mis sest, et viimaseidki on maailmas ligikaudu 18 500. Ja killukese sellest põnevast maailmast, nii looduse loodust kui ka inimeste aretatust, püüamegi tuua huvilisteni Tallinna Botaanikaaias,” ütles Mettik.

Orhideenäitus on avatud Tallinna Botaanikaaia kasvuhoonetes iga päev kell 11.00-16.00. Sissepääs tavahinnaga.

NB! Soovitame näitusele saabumiseks võimalusel eelistada ühistransporti või taksot, sest seoses ehitustöödega on botaanikaaia parklas tänavu kitsas. Palun vaata allolevat kaarti, millel märgitud võimalikud parkimiskohad (lisaks botaanikaaia parklale ka Teletorni parklas ja Kloostrimetsa teel Metsakalmistu parklas). 

Veel sündmuseid

Hoia end kursis botaanikaaia sündmustega ja liitu uudiskirjaga

crosschevron-downchevron-leftchevron-rightarrow-uparrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram