Kassa 11-16, avamaa 11-16, kasvuhooned 11-16
Tallinna Botaanikaaed Säntpoolia Säntpooliad Annika Lepp
Tallinna Botaanikaaed Säntpoolia Säntpooliad Annika Lepp

Säntpooliad 2024

Avaldatud: 18.01.24

16. – 19. maini 2024 toimub Tallinna Botaanikaaias säntpooliate ja teiste gesneerialiste näitus.

Näitus valmib koostöös erakollektsionääridega. Näituse ajal müüakse säntpooliate haruldasi sorte, juurdunud lehepistikuid, neile sobilikku mulda ja eriväetist. Näitusel on võimalik saada konsultatsiooni gesneerialiste kasvatamise kohta ning näidatakse õppefilmi gesneerialistest ja nende kasvatamisest kodustes tingimustes. Žürii valib näituse kauneima taime.

Säntpoolia (Saintpaulia) perekonda gesneerialiste (Gesneriaceae) sugukonnas kuulub viimastel andmetel 20 liiki taimi Ida-Aafrikas. Looduslikult kasvavad säntpooliad Tansaanias Usambara mägedes ja Keenia lõunaosa kaljudel ning rannikumetsa sammaldunud kividel. Esimest säntpooliat kirjeldati 1893.a. Säntpoolia sortide rohkus on üllatavalt suur ja mitmekesine. Aretatud on enam kui 2000 sorti. Tuntakse liht- ja täidisõielisi, tähtja õiega, kurruliste ja roheliste kroonlehtedega sorte. Kõige ebatavalisemad on halli või kollase õiega säntpooliad. Säntpooliaid müüakse maailmas aastas mitu miljonit taime enam kui 25 miljoni USA dollari väärtuses. Taime teaduslik nimetus on antud parun Walter von Saint Paul-Illaire (1860–1910) auks, kes selle taime Tansaanias loodusest avastas. Näitusel tutvustatakse 250 sorti säntpooliaid ja sinilehtreid (Streptocarpus) ning teisi gesneerialisi, nagu kaljuhepik (Petrocosmea), sinningia (Sinningia), sipelgalill (Codonanthe), leitselill (Achimenes), punahuul (Aeschynanthus), vasklehik (Episcia), urnõis (Nematanthus), õnnekann (Chirita) ja teised.

Veel sündmuseid

Hoia end kursis botaanikaaia sündmustega ja liitu uudiskirjaga

crosschevron-downchevron-leftchevron-rightarrow-uparrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram