Külastuskeskus ja kassa 10-19, avamaa 09-20, kasvuhooned 11-19, territoorium suletakse 21.00
Tallinna Botaanikaaia poolt välja antav Vabariigi Presidendi autasu „Kaunis elurikas koduaed“ läks tänavu Mari Moora ja Martin Zobeli koduaiale Tähtveres.

Tallinna Botaanikaaia elurikkuse eriauhind läks koduaiale Tähtveres

Avaldatud: 28.08.23

„Eesti kaunis kodu 2023“ konkursi raames andis Tallinna Botaanikaaed teist aastat välja eriauhinna elurikkale koduaiale. Tänavune Vabariigi Presidendi autasu „Kaunis elurikas koduaed 2023“ läks Mari Moora ja Martin Zobeli koduaiale Tähtveres.

Tähtveres asuva eramu aed, mis on suuruselt pigem keskmine või väike (1124 m2) on vaatamata oma asukohale linnas väga elurikas. Juba viimased kakskümmend aastat taime-ökoloogist perenaise käe all olnud aed on justkui kodumaiste taimede aabits, kus iga taim on aia omanikule teada nii nime- kui nägupidi.

Eelmisel suvel loendati selles aias näiteks üle 100 erineva rohttaime, millest ca 80 olid kodumaised. Liigivaese muru asemel leiab sellest aiast nurmenukud, karikakrad, ülased, aga ka nt haruldasi orhideelisi.

Selline elurikkus on aias olemas vaid väga teadliku hoolduse ja kannatlikkuse tõttu – pere motoks on „pigem teha vähem!“. Näiteks niidetakse nii harva kui võimalik ning õite järgi, kusjuures äraõitsenud taimede seemnetel lastakse enne mahaniitmist valmida ja variseda. Liigne tormakus hooldamisel ei lasekski sellist aeda pidada või liigirikkusel tekkida.

Loodusharidust edendava pererahva rahulikum tempo aiatöödega ja looduse rütmis elamine tekitavad ka vähem stressi. Vähem tööd aias tähendab rohkem vaba aega, andes võimaluse puhkuste täielikuks nautimiseks. See on aed, kus vaatamata liigirikkusele ja pügamata murule saab elada puugihirmu ja -paanikata.

Aed on oma vaheldusrikkuse ja aiasoppides peidukatega pakkunud rõõmu nii lastele, kui nüüd ka lastelastele. Samuti on olnud kohtumisi rebaste ja siilidega. Mida selles kureeritud taimestusega aias ei kohta on aga naat ja võilill, kes on teadlikult jäetud aia taha.

Perenaise hellitavalt nimetatud „laisa inimese aed“ on vaatamata vähesele, aga see-eest hoolikale ja läbimõeldud tegevusele äärmiselt elurikas, kuid samas ka mõnus ja kaunis koht puhkamiseks.

Fotod: Erge Jõgela

Veel uudiseid

Hoia end kursis botaanikaaia sündmustega ja liitu uudiskirjaga

crosschevron-downchevron-leftchevron-rightarrow-uparrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram