Tallinna Botaanikaaias avati Joanna Concejo illustratsioonide interaktiivne näitus
Alates 1. augustist kuni 29. oktoobrini on Tallina Botaanikaaias avatud Poola tunnustatud kunstniku Joanna Concejo interaktiivne näitus „Sa pead leidma oma koha, maha istuma ja ootama”.
Poola Vabariigi konsuli Anna Pełka sõnul sobib näitus suurepäraselt Tallinna Botaanikaaeda, kuivõrd loodus on Joanna Concejo teostes erilisel kohal. „Tema illustratsioonides on tunda selle tsükleid ja elujõudu. Kunstnik on ise öelnud, et kasutab igat võimalust, et oma piltidesse loodust sisse põimida, ning seda nii palju kui võimalik ja siis veel veidike. Kasutades tavalisi värvipliiatseid ja harilikku pliiatsit tõestab Concejo meisterlikult, et rohelusel on lõpmatu arv toone ja varjundeid. Tuleb vaid tähelepanelikult loodust vaadelda. Ja kus seda paremini teha, kui mitte botaanikaaias,” ütles Pełka.
Tallinna Botaanikaaias esitletakse näitust kahes asukohas: uues külastuskeskuses ja Palmimaja saalis. Interaktiivne väljapanek äratab kunstniku illustratsioonid ellu. Interaktiivne ei tähenda näituse raames üksnes tehnilisi lahendusi. Concejo loomingut saab uudistada vaadeldes peeneid joonistusi, komponeerides oma versioone tema illustratsioonide elementidest, töödelda neid tehisintellekti abil ning kuulata helisid ja siseneda raamatusse või illustratsiooni. Väljapanekul on mitmete raamatute nagu „Punamütsike“, „Metsluiged“ , „Prints maiuste kohvikus“ ning äsja eesti keelde tõlgitud ja välja antud „Kaotatud hinge” 3D kaaned. Külastajad saavad nende ja paljude teiste raamatute sisse pugeda ning sirvida näidiseid.
Poola illustraator ja kunstnik Joanna Concejo on üks tunnustatuimaid ja hinnatumaid illustraatoreid tänapäeva maailmas. „Ta on Poola kunsti ülemaailmne saadik. Adam Mickiewiczi Instituut on pühendunud Poola kunstnike tööde toetamisele ja populariseerimisele. Kunstnikud näitavad oma talendi, oskuste ja kirega, et kunstil ei ole piire, ja et see on ruum ühiste kogemuste ja emotsioonide jagamiseks, nagu Joanna Concejo imeliste illustratsioonide ja graafika puhul,” märkis Adam Mickiewiczi Instituudi direktor Olga Wysocka.
Joanna Concejo lõpetas 1988. aastal Poznańi Kaunite Kunstide Akadeemia. 1998. aastal kolis ta Prantsusmaale, kus ta elab ja töötab tänaseni.
Concejo on illustreerinud üle 20 raamatu, mille eest ta on pälvinud mitmeid auhindu. Tema illustratsioonid on tuttavad üle maailma – olnud näitustel nii Portugalis, Itaalias, Poolas, Taiwanis, Lõuna-Koreas, Prantsusmaal kui mujal. Joanna Concejo on ka maineka Tallinna illustratsioonitriennaali „Pildi jõud“ 2023 grand prix’ laureaat. Esimest korda esitleti Concejo teoseid Eestis 2015. aastal Eesti Lastekirjanduse Keskuses.
Näitus Tallinna Botaanikaaias sai teoks koostöös Adam Mickieiwczi Instituudi ja Poola suursaatkonnaga Eestis.
Kuraator: Adrian Chorębała (EKA/ AFA Katowice)
Näituse kujundus: Natalia Jakóbiec (Wzorro Design)
Interaktiivsed installatsioonid: Kacper Mutke, Michał Urbański/ tajny_projekt
Tõlge eesti keelde: Anna-Magdalena Peterson
Tõlge inglise keelde: Dorota Szczepanek (IAM)
Sisuloome ja konsultatsioon: Dorota Hartwich Kirjastus Format
Näituse korraldusmeeskond: Dorota Szczepanek (Adam Mickieiwczi Instituut), Jaan Mettik, Annika Lepp (Tallinna Botaanikaaed), Sławomira Borowska-Peterson (Poola Vabariigi Suursaatkond Tallinnas)
Korraldajad: Adam Mickiewiczi Instituut, Tallinna Botaanikaaed, Poola Vabariigi Suursaatkond Tallinnas
Koostööpartnerid: Eesti Rahvamuuseum, Eesti Lastekirjanduse Keskus Tallinnas, EUNIC-Estonia
Projekti rahastajad: Poola Vabariigi kultuuri- ja rahvuspärandi ministeerium,
Poola Vabariigi välisministeerium, Tallinna Botaanikaaed jt.
Tallinna Botaanikaaed on avatud iga päev kell 10.00–19.00, Palmimaja kell 11.00-19.00.
Avatud konkurss teaduri ametikohale
Tallinna Botaanikaaed kuulutab välja konkursi teaduri ametikohale Peamised tööülesanded: Teadustöö […]

Kuraatorituur kõrrelistes 31. juulil
31. juulil 2025 kell 17.00 viib vanemaednik Ave Visnapuu läbi […]

Roosipäevad 19.-20. juuli
Tallinna Botaanikaaia Roosipäevadel 19.-20. juulil 2025 saab tutvuda üle 700 […]

Juulikuu õitsejad Tallinna Botaanikaaias
26. juulil 2025 kell 12.00-13.30 viib Tallinna Botaanikaaia botaanik Urmas […]

Ekskursioon: juulikuu õitsejad botaanikaaias
26. juulil 2025 kell 12.00-13.30 viib Tallinna Botaanikaaia botaanik Urmas […]

Taimekaitse jalutuskäik 9.07
9. juulil kell 17.00-18.00 viib Tallinna Botaanikaaia taimekaitse spetsialist Pille […]

Ravimtaimepäev 12.07
Tallinna Botaanikaaia traditsiooniline Ravimtaimepäev toimub 12. juulil kell 11.00-15.00. Ravimtaimi […]

Kuraatorituur: Kodumaised taimed haljastuses 13.07
Kuraatorituuril 13. juulil kell 12.00-13.30 teeb Eesti taimede kollektsiooni kuraator […]

Pojengipäevad 2025
NB! Päikesevaese ja külma ilma tõttu hilineb tänavu pojengide suurõitsemine. […]

Juunikuu õitsejad Tallinna Botaanikaaias
21. juunil 2025 kell 12.00-13.30 viib Tallinna Botaanikaaia botaanik Urmas […]
